Menu
Your Cart

Jant

Jant

Araçlardaki aks sistemi, diferansiyelden almış olduğu dönme hareketini tekerleklere iletmeyi sağlayan bölümdür. Jant ise araçların aks sisteminde bulunur. Aracınızın hareket edebilmesi için dönen elemanlardan birisidir. Jantlar performans, sürüş konforu ve sürüş ekonomisi sağlamanıza yardım eder. Bu yüzden araç için en uygun jant modelinin tercih edilmesi sürücü için büyük bir önem taşır. Araca en uygun jantı seçerken jant ölçüleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu ölçüler jantın genişliği, jantın çapı, flanş tipi, jant offseti, bijon adedi, bijon aralığı ve merkez boşluğu gibi değerleri kapsar. Bunun yanında jantlar, araca daha şık ve daha sportif bir görünüm kazandırmak için de tercih edilir. Jantlar pek çok çeşide sahiptir. İç lastiksiz jant, şamrele sahip olmayan jant tipleridir. Piyasada en çok tercih edilen jant tipleridir. Bu tip jantlara yalnızca dış lastik takılır. Jant ile lastiğin birbirine yapışmasıyla hava kaçması engellenir. Bu sayede iç lastik kullanımına gerek kalmaz. İç lastikli jantlar, şamrel kullanan jant tipleridir. Bu jantlar segman, göbek ve çember gibi bölümlere sahiptir. Şamrel sayesinde dışarıya hava kaçması engellenir. Göbeksiz jantlar ise hem şamrelli hem de şamrelsiz kullanılabilirler. Jantları; çelik jant, alüminyum alaşımlı jant, magnezyum alaşımlı jant gibi üretildiği maddeye göre de ayırabiliriz.

Çelik Ve Alüminyum Jantlar İle Daha Güvenli Bir Sürüş

Çelik Ve Alüminyum Jantlar İle Daha Güvenli Bir Sürüş

Otomobillere kılavuzluk eden jantlar, sürüş güvenliğinin büyük bir kısmını oluşturur. Jantları, üretildiği malzemelere göre 2 başlık altında toplayabiliriz. Bunlar çelik jantlar ve alaşım jantlardır. Çelik jant, adından da anlaşılacağı üzere tamamen çelik malzemeden üretilirler. Alaşım jantlar ise alüminyum, magnezyum, titanyum ve karbon fiber gibi farklı malzemelerin bir araya getirilmesi ile üretilirler. Çelik jantlar sade bir görünüme sahiptir. Çelik jantların en büyük özelliği ağır olmalarıdır. Bu nedenle bu modeller daha sağlam ve daha dayanıklıdır. Çelik jantlar; kaldırım taşları, çukurlar ve tümseklerin üzerinden çok daha yumuşak bir biçimde geçebilirler. Bu sayede arabanın herhangi bir şekilde zarar görmesini engellemeye çalışırlar. Çelik jantlar çoğunlukla küçük araçlarda tercih edilir. Bunun yanında kış aylarında, yoldaki buzlanmalara karşı oldukça iyi bir performans sağladıkları için de tercih edilmektedir. Alüminyum jant çeşitleri ise oldukça estetik bir görünüme sahip olmalarından dolayı tercih edilir. Aynı zamanda bu tip jantlar yüksek balans tutabilme yetenekleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında alüminyum alaşımlı jantlar, lastikteki ve fren sistemindeki ısıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede de arabanın balataları ile lastiklerinin ömrü uzatılabilir. Alüminyum alaşımlı jantlar, araç dengesini ve direksiyon hakimiyetini artırmasıyla da sıklıkla tercih edilir. Bu modeldeki jantlar kullanıcılarına çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Alüminyum alaşımlı jantlar; çelik gibi sert bir yapıya sahipken, içerdiği alüminyum sayesinde de hafif bir yapıya sahiptir. Bu sayede hem hafif hem de dayanıklı bir jant elde edilir. Hafifliği sayesinde bu jantlar yakıt tasarrufu da sağlar. Çoğunlukla orta ve üst modeldeki araçlarda tercih edilirler. Daha estetik ve sportif bir görünüme sahip oldukları için de bu jantlar kullanıcılar tarafından tercih sebebidir. Araca daha estetik ve sportif bir görünüm katmanın bir diğer yolu da jant şeridikullanmaktır. Jant şeridini kullanmadan önce jantın güzelce temizlenmesi gerekir. Bunu ıslak bir bez ya da alkol yardımıyla kolayca yapabilirsiniz. Ardından jantınızın kurumasını beklemelisiniz. Sonra da jant şeridini ya da yazıyı kuru yüzeye uygulamalısınız. Jant şeritleri yapıştırıldıktan sonra da üzerilerindeki transfer bandını çekerek çıkartabilirsiniz.

Jant Modelleri, Özellikleri Ve Fiyatları

Jant Modelleri, Özellikleri Ve Fiyatları

Jant fiyatları markalara, jantın modeline, jantın özelliklerine, jantın boyutuna ve jantın üretildiği malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Alüminyum gibi alaşımlı jantların fiyatları daha yüksektir. Aracınızın en önemli güvenlik parçalarından biri olan jantları alırken, pek çok unsura dikkat etmek gerekir. Jant lastik uyumunu sağlayabilmek için jantın ölçüleri göz önünde bulundurulmalıdır. Aracın jant ölçü değerleri genellikle üretildiği fabrika tarafından jantın içine damgalanmıştır. Bu değerler bazı rakam ve harflerle belirtilmiştir. Örneğin bir jantta E6,50x16H2 ifadesi varsa; 6,50 ifadesi jantın genişlik değerini göstermektedir. Bu değer inç ölçüsünden gösterilmektedir. Santimetre cinsinden değerini öğrenmek için 2,54 ile çarpılarak kolayca hesaplanabilir. Bu örnek janttaki 16 değeri ise jantın çapını göstermektedir. Bu değer de jantın genişliği gibi inç cinsinden verilmiştir. Örneğin bir jantta ET62 değeri olsun. Bu, sizin jantınızın offset değerini göstermektedir. Bazı jantlarda bu offset değeri için IS ifadesi de kullanılmaktadır. Offset değeri diğer ölçülerden farklı olarak milimetre ile gösterilmektedir. Bu değer genellikle 10 ile 70 arasında değişiklik göstermektedir. Bu ifadelere göre jantın offset değeri negatif offset, sıfır offset ve pozitif offset olarak belirlenir. Jantın genişliğini ve çapını büyüttüğümüzde performans lastikleri kullanabilmek için bir yol elde ederiz. Jant çapı büyüdüğü için lastiklerin yanak kalınlığı azalacaktır. Böylece araç virajlara girdiği zaman daha az yatacaktır. Kaygan olmayan ve kuru zeminlerde aracın yol tutuş performansı artacaktır. Bu sayede de direksiyon tepkileri çok daha net olarak cevaplanacaktır. Jant genişliği ve çapını büyütmenin bazı olumsuz yönleri de olabilir. Yanak kalınlığı azaldığı için sürüş konforu da bir miktar azalabilir. Lastiğin genişliğinin artmasına bağlı olarak ıslak ve kaygan yollarda yola tutunmada azalma meydana gelebilir. Bu nedenle jant çapı ve genişliği, aracınız için tavsiye edilen oranlardan daha fazla büyütülmemelidir. Çünkü jantta oluşacak en ufak hasar bile araç kullanımını tehlikeye sokabilir. Doğru seçim yapacağınız jant modelleri, aracınıza şık bir görünüm katarken aracınızın güvenliğini de arttıracaktır.

Jant Kapakları İle Estetik Bir Görünüm

Jant Kapakları İle Estetik Bir Görünüm

Jantlar, otomobil tutkunları için vazgeçilmezdir. Araca farklı bir hava katmak için kullanılan diğer ürünlerin başında ise jant kapakları gelir. Kaliteli malzemeler ile tasarlanan jant kapağı modelleri, araca kolayca monte edilebilmesi ile de kullanım kolaylığı sağlıyor. Yapısında sert plastik maddeler kullanılan jant kapakları, kullanıcısına farklı desen ve renk seçenekleri de sunuyor. Araçların görsel açıdan daha güzel görünmesini amaçlayan jant kapakları, disklerin ve balataların soğutulmasında da büyük bir rol oynuyor. Bu açıdan kullanıcısına iyi bir performans da sağlamaktadır. Jant kapakları çoğunlukla, saç tipi jant kullanan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Saç jant tipleri, çelik saç malzemesinin 2 farklı parça olarak soğutulmasıyla ve kaynakla birleştirilmesiyle oluşturulur. Genel olarak üretildiği renk siyahtır. Bu modellere daha güzel bir görünüm sağlamak için jant kapakları kullanılır. Rastgele alınacak bir jant kapağı aracın jantına uygun olmayabilir. Bu yüzden jant kapağı seçerken aracın markasını, modelini ve jant ölçülerini göz önünde bulundurmak gerekir. Araçların markasına ve modeline göre üretilen jant kapaklarının, birbirinden farklı pek çok modeli vardır. Jant kapağının büyüklüğü araç lastiğinin boyutuna göre değişebilmektedir. Sert ve dayanıklı olan plastik malzemeden üretilen modellerin yanında çelik jant kapakları da üretilmektedir. Kontrolü yapılmamış ve tam oturmamış jant kapakları araç hareket halindeyken araçtan fırlayabilir. Bunun sonucunda civardaki insanlar ve hayvanlar zarar görebilir. Bu ihtimali sıfıra indirebilmek için plastik kepe kullanabilirsiniz. Jant kapakları ve jant modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve fiyatlarını öğrenmek için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 28 (3 Sayfa)